Lukiomme ystävyyskoulun opiskelijat Lycée Emile Zolasta, Rennesin kaupungista, Bretagnesta, tekevät keväisin viikon matkan kouluumme ja vastaavasti meidän ranskan lukijamme matkaavat Rennesiin myöhemmin samana keväänä. Tarkempia matkakertomuksia vierailuilta voit lukea nettilehdestämme ÄLLIÄ JA ILLIÄ.

Turun klassillisen lukion tehtävä
Tehtävänämme on kouluttaa monipuolisesti sivistyneitä ylioppilaita, jotka saavat hyvät valmiudet jatko-opintoihin ja tulevaisuuteen. Erityislukiona painotamme kulttuurin tuntemusta sekä tieteen ja taiteen avulla kasvamista, jotka ovat oppimisen kohteita ja elämänhallinnan välineitä. Turun klassillisessa lukiossa tavoitteenamme on vahvistaa opiskelijan itsetuntoa ja laaja-alaista osaamista. Opiskelija, jolla on hyvä itsetunto, arvostaa itseään ja muita sekä voi hyvin.Sisäiset linkit
Ulkoiset linkit
Etsi sivustolta
joulukuu 2025 ma ti ke to pe la su 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Uutiset- Turku pitää kiinni ilotulitusperinteestä, haittojen vähentämiseksi tehdään töitä
- Kun kokonainen kinkku on liikaa, joulun makuun pääsee pienieleisemminkin
- Elina Pirjatanniemi: Onko rasismin vastainen toimintaohjelma vain hallituksen turvariepu?
- Joulukaupunki Turku – menetetty mahdollisuus?
- Asiakaspalvelu on ison kiven takana
- Päästölaskennassa iso aukko: vesistöjen päästöjä arvioitu mahdollisesti "radikaalisti väärin"
- Joulu näkyy Vilnan katukuvassa – katso kuusi tärppiä talviselle matkalle
- Vanginvartija todistaa oikeudelle, painostiko Auer vanhinta tytärtään – TS seuraa
- Artukaisten uuteen liikuntakeskukseen kaavaillaan skeittihallia ja sisäpalloilua, mutta lopullinen lajikattaus viivästyy
- Kimmo Muttilainen: Vilnasta voi tulla turkulaisten uusi Tallinna – mutta missä on Suomen virallisen joulupääkaupungin joulu?
Meta