Maantieteen ykköskursseilla kävi vieraita Turun yliopiston Oppilaskunnan Kehitysyhteistyösiivestä. Paikalla olivat siiven puheenjohtaja Heidi Saarinen sekä jäsenet Karoliina Kuusela ja Rume Siemuri. Aiheena heillä oli kestävä kehitys ja ympäristöongelmat, erityisesti muovin vaikutukset ekosysteemeihin sekä teollisuus- että kehitysmaissa. Vierailijat esittelivät myös keinoja vähentää muovijätettä esim. kierrättämällä.
Kehitysyhteistyösiipi työskentelee osana kehitysyhteistyösektoria ja edistää YK:n kestävän kehityksen tavoitteita ylioppilaskunnassa. Siipi työskentelee TYYn kehitysyhteistyöhankkeiden parissa, osallistuu tulevaisuuden kehitysyhteistyökohteiden valintaan ja kokonaisuuden suunnitteluun. Siipi osallistuu kehitysyhteistyötapahtumiin ja -tempauksiin sekä järjestää omia tapahtumia, kuten TYYn kestävän kehityksen viikon ja tekevät vierailuja oppilaitoksiin, tällä kertaa siis tänne Turun klassilliseen lukioon.
Turun klassillisen lukion tehtävä
Tehtävänämme on kouluttaa monipuolisesti sivistyneitä ylioppilaita, jotka saavat hyvät valmiudet jatko-opintoihin ja tulevaisuuteen. Erityislukiona painotamme kulttuurin tuntemusta sekä tieteen ja taiteen avulla kasvamista, jotka ovat oppimisen kohteita ja elämänhallinnan välineitä. Turun klassillisessa lukiossa tavoitteenamme on vahvistaa opiskelijan itsetuntoa ja laaja-alaista osaamista. Opiskelija, jolla on hyvä itsetunto, arvostaa itseään ja muita sekä voi hyvin.Sisäiset linkit
Ulkoiset linkit
Etsi sivustolta
huhtikuu 2026 ma ti ke to pe la su 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Uutiset- Kuuntele aamun pääuutiset
- Ilona Mononen alitti yöjuoksussa 10 000 metrin EM-rajan, mutta ei tiedä juokseeko matkaa arvokisoissa
- Valkoinen talo: Yhdysvaltojen ja Iranin edustajat neuvottelevat viikonloppuna – "Iranilaiset ottivat yhteyttä ja pyysivät tapaamista"
- SaiPa jätti KooKoon nollille ja tasoitti välieräsarjansa
- 18-vuotias Samu Adler villitsi Salohallin yleisön ja käänsi viidennen välierän Vilppaalle
- Uuden vaalitietojärjestelmän konesali säilyy Suomessa, toimittajaksi kanadalainen CGI
- TPS pelastui viimeisellä mahdollisella hetkellä pelissä, joka tarjosi poikkeuksellisen määrän rikkeitä
- Roope Lipasti: Jos ei Sisu tai Urho auta, on kutsuttava apuun Paavo Väyrynen
- Raha ratkaisee myös sodassa – riittääkö Venäjän kassa pitempään kuin EU:n tukilainat Ukrainalle
- Bandoneóntaiteilija Henrik Sandås vei lähes täyden konserttisalin hengästyttävälle matkalle
Meta