Ajankohtaista

Syyslukukauden 2020 aloitus

17-, 18- ja 19-tasolla lukuvuosi alkaa klo 9.30. 20-tasolla lukuvuosi alkaa klo 10.00 yhteisellä tilaisuudella 2. kerroksen liikuntasalissa. Päivän tarkempi aikataulu alla olevassa taulukossa.

12.8.2020 20-taso 19-taso 18-taso ja 17-taso
klo 9.30-10.00 ——————— luokkiin luokkiin
klo 10.00-10.30 luokkiin illeille esittely salissa luokissa
klo 10.30-11.00 luokissa,
Illeille esittely salissa
luokissa lounaaseen saakka lounas:
klo 10.30 17, 18D, 18H
klo 10.45 18A, 18B, 18C
klo 11.00-11.30 luokissa lounaaseen saakka lounas:
klo 11.15 19A, 19C, 19D
klo 11.30 19B, 19E, 19F
lounas:
klo 11.00 18E, 18F, 18G

illeille esittely salissa,
lounaan jälkeen jatkuu luokissa

klo 11.30-12.00 lounas/tutorit opastavat:
klo 11.45 20A/20E, 20G
lounas:
klo 11.45 19G, 19H

lounaan jälkeen jatkuu tarvittaessa luokissa

klo 12.00 lounas/tutorit opastavat:
klo 12.00 20B, 20C, 20F/20D, 20H
klo 12.15 20E, 20G/20A
klo 12.30 20D, 20H/20B, 20C, 20F

lounaan/opastuksen jälkeen jatkuu luokissa

Juhla kevään 2020 ylioppilaille la 29.8.2020

Lauantaina 29.8.2020 klo 10.30 järjestetään Mikaelin kirkossa kevään 2020 ylioppilaille yhteisöllinen juhla. Juhla ei ole lakitustilaisuus vaan erilaista ohjelmaa sisältävä yhteisöllinen juhla.
Juhlan järjetelyitä vasten tarvitsemme tiedon osallistujista ja mahdollisista muista vieraista, joten vastaa kyselyyn sähköpostissa saamasi linkin kautta pe 14.8. mennessä. Mikäli et ole saanut sähköpostia, ole yhteydessä apulaisrehtoriin.

Syksyn ylioppilastutkinnon koepäiviä muutetaan koronavirustilanteen mahdollisen jatkumisen vuoksi

Ylioppilastutkintolautakunta on päättänyt muuttaa syksyn 2020 koepäiviä niin, että kaksi reaalikoepäivää jaetaan neljäksi koepäiväksi ja vieraan kielen pitkän oppimäärään koepäivä jaetaan kahdeksi koepäiväksi.

Menettelyllä pyritään turvaamaan tutkinnon turvallinen järjestäminen syksyllä myös koronavirustilanteen jatkuessa. Kokeita on mahdollista järjestää lukioissa aiempaa pienemmissä ryhmissä ja suuremmilla turvaväleillä. Kokelas voi syksyn 2020 tutkinnossa halutessaan ilmoittautua suorittamaan sellaisia kokeita, jotka olisivat olleet alun perin samana tutkintopäivänä. Muutos helpottaa erityisesti niiden kokelaiden tilannetta, joiden tutkintosuunnitelmat muuttuivat keväällä oman sairastumisen, aikaistettujen koepäivien tai muun syyn vuoksi.

Tarkemmat päivät YTL:n sivuilta.

Lukiopaikan vahvistaminen ja ohjeet kurssivalintojen tarkistamiseen

Onneksi olkoon kaikille uusille Turun klassillisen lukion opiskelijoille! Uusi lukuvuosi alkaa ke 12.8.2020.

Ota lukiopaikka vastaan Opintopolun sähköpostiviestissä olevan linkin kautta viimeistään torstaina 25.6.2020. Ilmoita myös ehdottomasti lukion kansliaan (p. 040 537 6794), mikäli et aio ottaa vastaan opiskelupaikkaasi.

Turun kaupungin peruskouluista siirtyvien opiskelijoiden yhteystiedot siirretään suoraan lukion hallinto-ohjelmaan. Opiskelijoiden ja huoltajien Wilma-tunnukset säilyvät ennallaan. Mikäli olet unohtanut tunnuksesi tai salasanasi, ota yhteyttä lukion koulusihteeriin. Muista kuin Turun kaupungin peruskouluista tuleville opiskelijoille lähetetään postitse Wilma-tunnukset ja ohjeet kirjautumiseen, samoin kuin opiskelijatietolomake täydennettäväksi ja palautettavaksi kirjeessä olevalla palautuskuorella. Huoltajat saavat Wilma-tunnukset sähköpostilla yleensä elokuussa sen jälkeen, kun opiskelija- ja huoltajatiedot ovat päivittyneet opiskelijarekisteriin.

Teemme kaikille uusille opiskelijoilemme 1. jakson lukujärjestyksen valmiiksi juhannukseen mennessä. Kaikille tulee lukujärjestykseen matematiikkaa (MAY01), fysiikkaa (FY01), opinto-ohjausta (OP01), digitaitoja (HO20), oman ryhmänohjaajan oppiainetta ja lisäksi 2-4 muuta ainetta. Ilmaisulinjalaisilla lukujärjestykseen lisätään myös Ilmaisun starttikurssi.

Mikäli aiot lukea A-kielenä jotain muuta kuin englantia tai ruotsia, niin ilmoita siitä välittömästi tämän kirjeen saatuasi sähköpostitse osoitteeseen turun.klassillinen@turku.fi, niin saamme sijoitettua sinut oikeisiin ryhmiin.

Tarkista Wilmasta mahdollisimman pian lukujärjestyksesi. Mikäli huomaat lukujärjestyksessäsi muutostarpeita, ota yhteyttä opinto-ohjaajaan (ryhmät 20A, 20B Hongisto (10.8.2020 alkaen Anttonen), ryhmät 20C, 20D, 20E Laulumaa ja ryhmät 20F, 20G, 20H Östdahl) joko Wilma-viestillä, sähköpostitse, teksti- tai WhatsApp-viestillä. Opinto-ohjaajat tekevät vaadittavat muutokset ja ovat tarvittaessa yhteydessä. Opinto-ohjaajien yhteystiedot löydät mm. koulun kotisivuilta.

Lukujärjestyksiin tutustutaan vielä ensimmäisenä koulupäivänä ryhmänohjaajan ja tutoreiden avustuksella, joten tarvittaessa muutoksia voi tehdä vielä silloinkin. Jaksojen 2-5 kurssivalinnat tehdään ohjatusti koulussa 1. jakson aikana.

Kotisivuiltamme http://www.turunklassillinenlukio.fi löydät opinto-oppaan, oppikirjalistan sekä tietokoneen hankintaan, opintotukeen ja koulumatkatukeen liittyviä ohjeita. Kesän aikana sinne päivitetään myös muut tulevan lukuvuoden asiat.

Uusi lukuvuosi alkaa ke 12.8.2020 klo 10.00 osoitteessa Eskelinkatu 4, käynti Linnankadun puolelta (2. kerroksen liikuntasali).

Olet lämpimästi tervetullut aloittamaan opintosi Turun klassillisessa lukiossa!

HUOM! Mikäli perheelläsi on taloudellisia vaikeuksia lukiolaisen tietokoneen hankinnassa, voit kirjoittaa vapaamuotoisen anomuksen saadaksesi lukioajaksesi käyttöösi uuden Rotareiden lahjoittaman kannettavan tietokoneen (1 kpl). Lähetä perusteltu hakemuksesi 17.6.2020 mennessä osoitteeseen seppo.pukonen@turku.fi. Päätös saajalle lähetetään 18.6.2020.

Kevään viimeisten päivien aikataulu

Perjantai 29.5.2020 on palaute- ja ohjeistuspäivä. Päivän aikana opettajat antavat etukäteen ilmoittamina ajankohtina palautetta 5. jakson kursseista ja kokeista sekä ohjeistavat ja antavat vinkkejä kesäksi syksyn YO-kirjoituksiin osallistuville.

Päättäjäispäivä, la 30.5.2020, alkaa etänä toteutettavalla ryhmänohjauksella klo 12.30 ellei ryhmänohjaaja ole muuta ilmoittanut.

Turun klassillisen lukion päättäjäis- ja ylioppilasjuhla on tänä vuonna nauhoitettu virtuaalilähetys, lähetys on lauantaina 30.5. klo 13.00. Linkin lähetykseen saatte 15 minuuttia ennen juhlaa Wilma-viestinä, sama linkki löytyy myös samana ajankohtana Wilma-tiedotteista ja koulun kotisivuilta. Juhlaa voit seurata tietokoneelta tai tv-ruudulta kytkemällä tietokoneesi tv-vastaanottimeen tai käyttämällä tv:n verkkoselainta. Lähetys on YouTubessa. Juhlan kesto on noin 17 minuuttia, jonka aikana tapahtuu myös ylioppilaiden lakitus.

Kaikkia opiskelukavereitanne tai ylioppilaita ette luonnollisestikaan lähetyksessä näe, vaan se on mahdollista sitten la 29.8. klo 10.30 Mikaelin kirkossa pidettävässä lähijuhlassa, jos epidemiatilanne sen järjestämisen sallii.

Kovin erilainen päättäjäisjuhla on siis tulossa, tehdään siitä yhdessä juhlava ja ikimuistoinen päivä!

 

Turun Etsivä nuorisotyön discord kanava on muuttunut!

Jos tarvitset apua vaikkapa työn, opiskelun, asumisen, harrastusten tai minkä tahansa muun arkeen liittyvän kanssa niin:

Tervetuloa Turun etsivän nuorisotyön Discord-olkkariin! Meidät löytää täältä aina tiistaisin ja torstaisin 16:00-18:00. Tämä on olkkari on 15-29-vuotiaille nuorille suunnattu tapaamispaikka, missä voi hengailla, jutella ohjaajien ja muiden nuorten kanssa, tai kysyä mieltä askarruttavista aiheista. Myös kahden keskeiset keskustelut ohjaajien kanssa onnistuvat. Joten, jos jokin painaa mieltä, tai haluat vaan hengähtää hetken kanavallamme, niin tervetuloa vaan!

https://discord.gg/g3BUFyD
instgram: etsivä nuorisotyö turku

puhelin/whatsapp:
Jael Silander 040-147 2650
Iina Kela 044-907 2965
Laura Hosseini 044-907 2363 (Lomalla 22.6 saakka)
Sami Renberg 044-907 2366 (Lomalla 22.6 saakka)

 

Näyttely Poikkeuksellisia tiloja Galleria K:ssa ma 11.5.2020

Galleria K:n näyttely Poikkeuksellisia tiloja avautuu virtuaalisesti ma 11.5.2020. Näyttelyn teoksen ovat nähtävissä sekä Galleria K:n Instagramissa, Illin Facebook-sivuilla sekä Galleria K:n uudessa blogissa.

 

Ilmaisulinjalle hakeneiden etukäteistehtävien pisteet saatavilla

Etukäteistehtäviä palautettiin kaikkiin 106 kappaletta, kiitos kaikille niistä! Tehtävät on nyt pisteytetty ja omia pisteitään voi kysellä vappuaattona klo 12-15. numerosta 044 907 4724 ja jatkossa arkipäivisin klo 9-15 välisenä aikana.

 

Lukuvuoden 2020-2021 kurssitarjotin aukeaa opiskelijoille ti 5.5.2020

Opiskelijat voivat tehdä Wilman kautta ensi lukuvuotta koskevat kurssivalinnat kurssitarjottimesta tiistaista 5.5. alkaen. Ohjeita kurssivalintojen tekemiseen ryhmänohjaajaltasi ryhmänohjaustuokiossa ke 29.4. ja ohjeen löydät myös koulun kotisivuilta.

 

Toisen vuosikurssin huoltajailta ti 21.4.2020 klo 18.00

Toisen vuosikurssin huoltajailta järjestetään ti 21.4.2020 klo 18.00 alkaen Google Meetin kautta, osoitteessa https://meet.google.com/. Liity kokoukseen tunnuksella xyn-gwbq-vfa. Livenä paikalla ovat apulaisrehtori, opinto-ohjaaja ja ryhmänohjaajat.

Tilaisuuden ohjelma:

  • apulaisrehtori Seppo Pukonen aloittaa tilaisuuden kertomalla ylioppilastutkinnosta.
  • opinto-ohjaaja Sirkku Anttonen jatkaa kertomalla yhteishaun uudistuksesta.
  • liittyminen ryhmänohjaajan keskustelutilaisuuteen hänen lähettämänsä liittymislinkin kautta.

Lisäksi Turun yliopiston osastopäällikkö Mari Kähkönen avaa korkeakouluhakuja hiukan tarkemmin videollaan, johon linkin saatte viimeistään illan kuluessa.

 

Etäopetus lukiokoulutuksessa jatkuu 13.5.2020 saakka

Lukiokoulutus on siirtynyt etä- ja verkko-opetukseen sekä tuettuun itseopiskeluun maanantaista 16.3.2020 lähtien, joka jatkuu ainakin 13.5.2020 saakka. Turun ammatti-instituutti jakaa lounaspaketteja toisen asteen opiskelijoille. Ne ovat noudettavissa viikolla 16 perjantaina 17.4. ja sen jälkeen aina tiistaisin ja torstaisin. Lounaspaketit ovat laktoosittomia. Muita erityisruokavalioita ei kyetä nyt ottamaan huomioon. Lounasta on tarjolla kasvis- tai lihavaihtoehtona.

Lukiorakennus on suljettu mutta opettajat jatkavat opetusta työjärjestyksensä mukaisesti etänä pääsääntöisesti kotoa käsin. Tarkempia ohjeita etäopetuksesta löydät opettajien lähettämistä Wilma-viesteistä.

 

Devising-kurssit demoesitykset peruttu

Nykyteatterikurssin devising-kurssin maanantaille 23.3. suunnitellut demoesitykset on peruttu koronavirustilanteen vuoksi.

 

Galleria K – Avajaiset siirtyvät

Turun klassillisen lukion alakerrassa olevan Galleria K:n avajaiset siirtyvät jälleen koronavirustilanteen vuoksi. Valokuvauksen näyttelykurssin yhteisnäyttelyyn tarkoitetut työt ja teokset mahdollisesti sijoitellaan galleria-tilaan, mutta itse avajaistilaisuus perutaan. Työt voi nähdä virtuaalitapahtumassa vielä kevään aikana! Lisätietoja virtuaalitapahtumasta julkaistaan lähempänä h-hetkeä!

 

Taimine-teatterin näytös Onnen manifesti to 5.3. klo 12.00

Taimine-teatterin uutuusnäytelmä Onnen manifesti on pieni kertomus, joka herättää suuria kysymyksiä: Miten haluamme elää? Miten meistä tulee onnellisia? Ja kuka päättää, mitä menestys on?

Näytelmä kertoo Hannes Strömbergistä, joka on loistava jääkiekkoilija. Hanneksen faija oli ammattilainen, ja nyt Hanneksenkin pitäisi menestyä. Mutta haluaako Hannes edes pelata jääkiekkoa ja jaksaako hän yhä täyttää muiden odotukset. Kun Hannes törmää superfiksuun luokkakaveriinsa Emmiin, he huomaavat pian, että heillä on jotain yhteistä. Molemmat ovat väsyneet stressiin ja paineeseen, aina pitäisi pärjätä ja olla täydellinen. On vain yksi ratkaisu, heidän pitää protestoida!

 

Kummiyrityspäivä ti 3.3. klo 11.15-13.00

Ensi vuonna alkaa uusi mahdollisuus tutustua teatteri- ja media-alan ammattilaisiin. Uudistimme perinteisen opiskelijoiden työharjoittelun muuttamalla täydellisesti sen konseptin. Ei enää töiden keksimistä opiskelijoille eikä siitä koituvaa harmia ja ylimääräistä työtä yritykselle. Uudessa formaatissa kummiyritys ottaa vastaan varjostamaan tuleva opiskelijamme. Ajatuksena on se, että varjostamalla opiskelija saa mahdollisimman paljon tietoa ammatista ja urapolusta varjostamaltaan henkilöltä. Päämääränä olisi, että nuori käyttäisi tästä saadun tieto-taidon oman lukiodiplominsa teossa. Lue lisää http://www.turku.fi/uutinen/2020-02-27_kulttuuriala-tutuksi-lukiolaisille-kummiyrityksia-varjostamalla

Ensi viikon tiistaina 3.3. klo 11.15-13.00 välisenä aikana mukana olevat kuumiyritykset tulevat esittelemään omaa toimintaansa ja kertomaan ammateista, joita ensi keväänä pääsee varjostamaan. Tilaisuuden alussa myös kerrotaan koko varjostamisen idea ja aikataulutus. Tilaisuus on pakollinen kaikille 1. vuoden illeille!

Ketkä kaikki ovat klassillisen kummiyrityksiä?

Kummiyritysten kirjo vastaa lukiossa suoritettujen lukiodiplomien valikoimaa: teatteri-, tanssi-, media- ja kuvataidediplomit.
Aurinkobaletti
Kasimir Högnäs, Freelancer ohjaaja
Mainostoimisto Jabadabaduu
Mainostoimisto Nitro
Tanssiteatteri Eri
Tuotantoyhtiö Apaja
Turun kaupunginteatteri
Turun Sanomat
Åbo Svenska teater
YLE

 

Edu Game Jamit 28.2.-1.3.2020

Nyt on mahdollista päästä tekemään jotain ainutlaatuista, kun Turun klassillinen lukio järjestää ensimmäisenä Suomessa viralliset Edu Game Jamit eli kavereiden kesken pelijamit 28.2. – 1.3.2020! Ilmoittautuminen on nyt auki ja mukaan toivotaan kaikkia asiasta kiinnostuneita vuosi- tai taitotasosta riippumatta!

Mitä?
Klassillinen lukio tekee historiaa, kun se saa järjestettäväkseen Suomen ensimmäiset viralliset edu game jamit eli kavereiden kesken jamit. Mukana tapahtumaa järjestämässä on myös Finnish Game Jam Ry! Tapahtuma on myös osa Turun kaupungin työelämäkumppanuushanketta sekä Growing Mind -tutkimushanketta.

Mitkä?
Game Jam on yhteistoiminnan muoto, jonka tarkoitus on tuoda yhteen pelaamisesta, pelien tekemisestä tai pelisuunnittelusta kiinnostuneita harrastajia tai ammattilaisia. Ideana on yhdessä työryhmän kanssa aloittaa nollasta ja annetussa ajassa sekä tarjotuilla työvälineillä ja yksinkertaisilla ohjelmistoilla suunnitella ja toteuttaa valmis peli joko mobiiliin tai selaimeen. Edu Game Jamien idea on tuottaa opetuskelpoinen peli opiskelijaryhmissä.
Kyseessä ei ole tiimien keskinäinen kilpailu, vaan tiimit kisaavat lähinnä kelloa vastaan. Työtapa haastaa koko ryhmän mielikuvitusta, yhteistyötaitoja sekä ajankäyttöä, jotka kaikki ovat oleellisia taitoja myös työelämässä.

 

Don Juan ti 25.2. klo 19.00

15 opetusryhmää, iso joukko opettajia ja henkilökuntaa menee katsomaan Turun kaupungin teatteriin Pasi Lampelan ohjaamaa esitystä Don Juan. Koulumme ostamaan koko Pienen näyttämön näytökseen mahtuu kaikkiaan 250 katsojaa.

 

Penkkariajelureitti to 6.2.2020 klo 13.00-14.00

Vanhojen tanssit to 6.2.2020 klo 16.30 ja klo 18.30

Tervetuloa seuraamaan Turun klassillisen lukion vanhoja tansseja Logomoon (saapuminen) torstaina 6.2.2020!

Wanhojen 1. näytös klo 16.30 ja 2. näytös klo 18.30.

Tarkemman päivän aikataulun löydät täältä.

 

Yleislinjan esittelyilta ke 22.1.2020 klo 18.30!

Tervetuloa keskiviikkona 22.1.2020 Turun klassillisen lukion yleislinjan esittelyiltaan lukiomme 2. kerroksen aulaan, luokkiin ja liikuntasaliin klo 18.30. Opettajat ovat tavattavissa jo klo 18.00 alkaen 2. kerroksen luokissa. Käyntiosoitteemme on Eskelinkatu 4, sisäänkäynti Linnankadun puolelta. Koulumme pihassa ei valitettavasti ole parkkitilaa Iltalukion oppituntien takia.

 

ILLI-linjan esittelyilta ti 21.1.2020 klo 18.30

Tervetuloa tiistaina 21.1.2020 M/S Illilinjan matkalle esittelyiltaan. Arvioitu lähtöaikamme on klo 18.30, jota ennen terminaalissa (lukiomme 2. kerroksen aula) viihdyttää trubaduuri ja tarjolla on pientä virvokketta klo 18.00 lähtien. Käyntiosoitteemme on Eskelinkatu 4, sisäänkäynti Linnankadun puolelta. Terminaalin (koulun) pihassa ei valitettavasti ole parkkitilaa Iltalukion oppituntien takia.
Kapteeni Pukonen miehistöineen toivottaa mukavaa matkaa!

 

Joulujuhla lukiomme liikuntasalissa perjantaina 20.12. klo 10.00

Kaikille yhteinen joulujuhla järjestetään koulumme juhlasalissa perjantaina 20.12. klo 10.00. Päivä kuitenkin alkaa klo 9.45 palkin 4. oppitunnin luokassa, josta siirrytään liikuntasaliin siten, että juhla pääsee alkamaan klo 10.00. Syyslukukausi päättyy juhlaan.

Kevätlukukausi aloitetaan tiistaina 7.1.2020 lukujärjestysten mukaisesti.

Hyvää joulua ja rauhallista uuden vuoden odotusta kaikille!

 

Syksyn itsenäisyys- ja YO-juhla lukiomme liikuntasalissa torstaina 5.12. klo 12.00.

Lämpimät onnittelut uusille ylioppilaille!

Lakitettavien olisi hyvä tulla paikalle n. puoli tuntia aikaisemmin eli klo 11.30, että ehdimme katsoa istumapaikat ja sopia muut käytännön järjestelyt. Lakitettavilla tulee olla mukana ylioppilaslakki, jossa on nimilappu kiinnitettynä lakin sisäpuolelle.

Jos joku lakitettavista ei halua osallistua ylioppilasjuhlaan, niin toivomme, että siitä ilmoitetaan apulaisrehtorille viimeistään 30.11. mennessä. Myös jokaisen lakitettavan juhlaan osallistuvien juhlavieraiden määrä toivotaan ilmoitettavan samaan määräaikaan mennessä.