Personal

Lärare 2018-2019

 e-post: förnamn.efternamn@turku.fi

LÄRARE

ÄMNE

Ares Isabella, lektor matematik, fysik, kemi
Björkfelt Eva, timlärare finska, engelska, spanska
Degerlund John, timlärare historia, samhällslära
Fincke Petra, timlärare bildkonst, data
Gunell Yvonne, lektor biologi, geografi, hälsokunskap
Hannus-Suksi Lena, speciallärare specialundervisning
Johansson Kim, lektor elevhandledning
Karjalainen Elmo, timlärare musik
Karlsson Christer, rektor matematik
Kontturi-Salmi Annika, lektor (tjänstledig) Bragge Berit vikarie textilslöjd
Laakso Jukka, timlärare gymnastik, idrott
Lagus Marit, timlärare biologi, geografi , hälsokunskap
Larzén-Östermark Eva, lektor engelska, tyska
Lindblom Jörgen, lektor gymnastik, idrott, hälsokunskap
Lindbom Rolf, lektor matematik, kemi, fysik, data
Mannila Crister, lektor matematik, fysik, kemi
Mattsson Raimo, lektor religion
Matturi-Aurén Eija, lektor gymnasik, idrott, hälsokunskap
Miettinen Nina, lektor finska, engelska
Neuman Jessika, lektor biologi, geografi, spanska
Nordling Michaela, speciallärare specialundervisning
Nurmi Anu-Katja, timlärare modersmål och litteratur
Nygrén Kenneth, lektor modersmål och litteratur
Nygård Susanne, lektor modersmål och litteratur
Nylund Benny, lektor matematik, fysik, kemi
Rasmussen Anne, lektor huslig ekonomi
Saarukka Matias, lektor teknisk slöjd
Snickars Linda, lektor huslig ekonomi
Svens Rainer,  timlärare elevhandledning, finska
Lindström Ann-Christine, lektor finska, tyska
Vigård-Stocks Maj-Len, lektor engelska, franska, spanska
Vikström Eva-Maria, timlärare Kemi, fysik, matematik
Vikström Matts, lektor historia, samhällslära
Virta Kim, lektor matematik, fysik, kemi
Sandell Daniela specialundervisning

Klassföreståndare 2018-2019

7A Raimo Mattsson
7B Ann-Christine Lindström
7C John Degerlund
7D Yvonne Gunell
7E Kim Virta
7F Eva Larzén-Östermark
8A Matts Vikström
8B Jessika Neuman
8C Isabella Ares
8D Nina Miettinen
8E Eva-Maria Vikström
8F Rainer Svens
8G  Benny Nylund
9A Susanne Nygård
9B Anu-Katja Nurmi
9C Rolf Lindbom
9D Kenneth Nygrén
9E Crister Mannila
9F Eva Björkfelt

 

Övrig personal

Kansli / skolsekreterare: 
Chrisse Lindquist-Karppelin
(måndag, tisdag, torsdag och fredag)
040-636 17 09
och (02) 26 29 246
Skolgångshandledare:
Katri Lahtinen
Jocke Grönholm
Kurator: 040-357 68 11
Annika Nordström tisdag, onsdag och torsdag
Skolpsykolog: Nilla Frankenhäuser-Henry torsdagar  i S:t Olofsskolan
Hälsovård: Maria Lindblom
(måndag, onsdag, torsdag och fredag)
040 487 2801
Fastighetsskötare 044-907 25 59
Köket/matsalen 040-6724440