Viikko 18: Rakasta lähimmäistäsi -viikko

Tällä viikolla luvassa on opkh:n järjestämä Rakasta lähimmäistäsi –
hyväntekeväisyysteemaviikko. Viikon aikana kerätyt pullopanttirahat lahjoitetaan yhdistykselle, joka auttaa ikäihmisiä vaikeissa elämäntilanteissa. Voit myös osallistua liikuntavarustekeräykseen. Kerätyt lahjoitukset toimitetaan Hope-yhdistykselle viikon päätteeksi. Lahjoituspiste on Mia ja Anne -opojen työhuoneiden edustalla.

Maanantai 28.4.

    • Verkkoauttajakoulutushaaste alkaa, suoritusaikaa perjantaihin asti. Koulutuksen suorittaneet palkitaan. Qr-koodin takaa pääsee tutustumaan koulutusohjelmiin. Kesto 2-3 h.

    • Tällä viikolla ei pidetä äidinkielen treenejä. Jatkuu taas normaalisti ma 5.5.
    • Uusintakoe 4 klo 16.30 – 19.30 monitoimisalissa.

Tiistai 29.4.

    • Hiljainen mielenosoituslakana aiheella “muutosta Kerttuliin” ja
      taideseinä avataan alaruokalan edustalla olevalle ilmoitustaululle.
    • Urheilulukion varatestipäivä.
    • Jyväskylän yliopiston tutkijoita vierailee ENA07.4 ja ENA07.5 oppitunneilla DD-Lang -projektin tiimoilta.
    • Aalto-yliopistossa teknillistä psykologiaa opiskeleva Artturi Kerminen tulee kertomaan näistä opinnoista PS3.2 ja 3.3 -oppitunneille. Artturi on entinen kerttulilainen.

Keskiviikko 30.4.

    • Askartelupiste, jossa tehdään kortteja yksinäisille ikäihmisille. Kortit viedään Kerttulin vanhainkotiin.
    • Varaudun yllättäviin ohjelmanmuutoksiin hyvillä ulkoiluvaatteilla.

Torstai 1.5.

    • Vapunpäivä, suomalaisen työn päivä, liputuspäivä

Perjantai 2.5.

    • Paneelikeskustelu kello 11.45-12.15 monitoimisalissa. Aiheena nuorten vaikuttaminen suomalaisessa yhteiskunnassa. Keskustelemassa on poliitikkoja ja opiskelijoita Kerttulista.
    • Matikkapaja klo 13.20 luokassa 313.
    • Lanit siirretty toukokuun loppupuolelle.

Viikko 17: Suklaamunajahtia ja muuta tärkeää

Ennen pääsiäistä Kerttulin lukion joukkue voitti mestaruuden Turun lukioiden sekalentopalloturnauksessa. Hienoa Kerttulin joukkue!

Viikolla vierailtiin myös Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa. Hienoja kokemuksia, jonne kenelläkään ei toivottavasti jatkossa ole asiaa muuten kuin mahdollisen työnsä puolesta.

Vielä on viime hetken mahdollisuudet tehdä hyvä kurssivalintoja lukuvuodelle 2024-2025. Tarjotin sulkeutuu keskiviikkona 23.4. klo 23.59.

Alla esimakua siitä, mitä kenties voisi opintoihinsa valita. Kuvissa opiskelijat tekevät omavalintaista ja osittain itse suunnittelemaansa työtä viimeisillä työkerroillaan.

Väriaineiden uuttoa, erotusta ja tunnistamista omista kasvinäytteistä kromatografisin menetelmin.

Esterin valmistusta koeputkimittakaavassa. Tässä valmistui n-propyyliasetaattia, joka tuoksui päärynälimpparilta.

Tässä on meneillään partaterän rautapitoisuuden selvitystyö.

Viikon ohjelma Kerttulissa

Tiistai 22.4.

    • Pääsiäispupu on ollut liikkeellä Kerttulissa pyhien aikana. Ole siis silmä tarkkana, saisitko tänään tiistaina ekstraherkun ja suun makeaksi.
    • 4. jakson arvosanat tulevat näkyviin klo 10.00
    • Viimeinen ilmoittautumispäivä korotuskuulusteluun ja -tenttiin

Keskiviikko 23.4.

    • DemoDay ykkösille.
      • Kampusohjelmaan osallistuvat seuraavat sähköpostiinsa saamiaan ohjeita.
      • Muut osallistuvat webinaariin Kerttulin lukion monitoimisalissa. Ensimmäinen webinaari alkaa klo 8.45 ja viimeinen päättyy klo 11.00. Olethan ajoissa paikalla.
    • Viimeinen ilmoittautumispäivä uusintakokeeseen
    • Kansallinen biologiakilpailu

Torstai 24.4.

    • Ryhmänohjaus klo 13.15-14.00
    • ICT-ryhmän mediamatka Helsinkiin. Ohjelmassa on vierailu Metropolia Ammattikorkeakoulun liikkeenkaappaustudiolla sekä Anima Vitae -animaatiostudiolla. Anima Vitae -studio oli mukana tuottamassa mm. animaatioelokuvaa Niko – Lentäjän poika.

Perjantain 25.4.

    • Matikkapaja klo 13.20- luokassa 312
    • KE8-kurssi vierailee Aurumissa klo 13.30-16.30. Ohjelmassa on kofeiinin eristystä ja pitoisuuden määritystä sekä IR-ajoa omavalmisteisesta aspiriinista.

Tulossa:

Ensi viikko on hyväntekeväisyysviikko, jolloin voit ekstrailahduttaa vanhuksia tai osallistua SPR:n verkkoauttajakoulutukseen. Mm. näistä kuulet lisää ensi viikon blogissa.

Viikko 16: Kurssitarjotin ensi lukuvuodelle aukeaa

Tällä viikolla opiskellaan vain neljänä päivänä, koska perjantaina vietetään vapaapäivää kirkollisen juhlapyhän pitkäperjantain vuoksi. Myös toinen pääsiäispäivä, maanantai 21.4., on vapaapäivä.

Koulun arkeen tohinaa aiheuttaa ensi lukuvuoden kurssivalinnat, kun kurssitarjotin aukeaa keskiviikkona klo 18.00. Nyt on jokaisella ”tuhannen taalan” paikka valita oman kiinnostuksen mukaan aineet ja aiheet, joita pakollisten kurssien lisäksi haluaa opiskella. Tehkää hyviä valintoja ja käyttäkää tilaisuus hyväksenne!

Malkamaanantai 14.4.

    • Jyväskylän yliopistossa liikunta- ja terveystieteitä opiskeleva Sara-Elise Ruokonen tulee kertomaan liikuntapedagogiikan opinnoista TE1.7.– opintojakson opiskelijoille.
    • Äidinkielen treenit klo 14.45-16.00 luokassa 203

Tikkutiistai 15.4.

    •  Jyväskylän yliopistossa liikunta- ja terveystieteitä opiskeleva Sara-Elise Ruokonen tulee kertomaan liikuntapedagogiikan opinnoista TE3.2.– opintojakson opiskelijoille.

Kellokeskiviikko 16.4.

    • Kurssitarjotin aukeaa klo 18.00 ja se on auki valinnoille keskiviikkoon 23.4. klo 23.59 asti.

Kiirastorstai 17.4.

    • Terveydenhoitajaopiskelija Ekaterina Selina tulee kertomaan TE1.7.– opintojakson opiskelijoille terveydenhoitajan opinnoista ja työnkuvasta.
    • Tänään on keväällä valmistuvien opiskelijoiden viimeinen tehtävien palautuspäivä

Pitkäperjantai 18.4.

    • Vapaapäivä

Hyvää pääsiäistä!

Viikko 15: Kuntavaalit ja vieraita Italiasta

Tällä viikolla koulumme arkea värittävät kansainväliset vieraat, kun Verona-ryhmä saa vieraakseen lukiolaisia ja heidän opettajiaan Italiasta. Nyt kannattaa käyttää tilaisuus hyväksi ja tehdä tuttavuutta vieraidemme kanssa.

Olet varmasti huomannut ainakin vaalimainokset sekä mainoslehtien jakajat kaupungilla. Näiden tavoitteena on saada ehdokkaiden ja puolueiden näkyvyyttä sunnuntain kunta- ja aluevaalipäivää varten. Mutta tiedätkö, mihin nämä ehdokkaat pääsevät valituksi tullessaan vaikuttamaan? Seuraa Kerttulin lukion Instaa, niin olet aavistuksen viisaampi äänestäessäsi Kerttulissa 10.4. järjestettävissä varjovaaleissa. Lisäksi eri medioissa on vaalikoneita, joita tutkimalla voit löytää kanssasi tärkeistä asioista samoin ajattelevia ehdokkaita. Ylen vaalikoneeseen pääset tutustumaan esimerkiksi täältä: https://vaalit.yle.fi/vaalikone/alue-ja-kuntavaalit2025

Keskiviikkona liputetaan Mikael Agricolan ja suomen kielen päivän kunniaksi. Kuka olikaan Mikael Agricola? Agricolaan voit tutustua kahdessa minuutissa oheisen videon avulla.  https://yle.fi/a/20-150910

Maanantai 7.4.

    • Äidinkielen treenit klo 14.45–16.00 luokassa 203
    • Italialaisia Veronasta Turkuun

Tiistai 8.4.

    • ICT-lukion matka Jyväskylään
    • Romanien kansallispäivä, suositeltu liputuspäivä
    • Verona-ryhmä vierailee Turun Linnassa

Keskiviikko 9.4.

    • Opettajilla kokous klo 8.30-9.50
    • Rästikoe klo 16.30-19.30 monitoimisalissa
    • ITK2025
    • Mikael Agricolan ja suomen kielen päivä, liputuspäivä
    • Verona-ryhmä vierailee Aboa Vetus -museossa

Torstai 10.4.

    • Kuntavaalit kerttulilaisille
    • Urheilulukion laji- ja ominaisuustestit
    • ITK2025
    • Verona-ryhmä Helsingissä

Perjantai 11.4.

    • ITK2025
    • Matikkapaja klo 13.20 luokassa 312
    • Verona-ryhmä vierailee Luostarimäen museossa

Palmusunnuntaina 13.4. Kerttulin lukio on kunta- ja aluevaalien äänestyspaikkana.

Mukavaa viikkoa kaikille!