Englannin kieliluokat 1-6

Englannin kieliluokilla tapahtuu

Elokuussa uudet englanninkieliluokkalaiset toivotettiin tervetulleeksi Welcome Partyssä Topeliuksessa. Yhteiseen iltaan kokoontuivat niin uusi 1b ja 5b kummit kuin englannin kieliluokkien oppilaat, vanhemmat ja opettajat.

Syyskuussa 4B vietti Adventure Day’tä Oriniemessä yhdysvaltalaisen Mr Chris Keithin kanssa. Ohjelmassa oli toiminnallisia, englanninkielisiä luonnontiedetyöpajoja veteen, ilmaan ja suomalaiseen metsään tutustuen.

Lokakuussa englannin kieliluokat 1-6 osallistuivat brittiläisen Interactive Theatre Companyn esitykseen. Esitys oli oppilaista hullunhauska, todella osallistava ja osa oppilaista pääsi lavalle myös esiintymään ja selvittämään murhamysteeriä näyttelijöiden kanssa. Kielivirta2- hanke mahdollisti teatteriesitykseen osallistumisen. Lokakuussa vietimme 1-6b Halloween-juhlaa Sepänkadulla. Ohjelmassa oli 6b kauhukammio, 4b temppurata ja 5b herkkubuffet. Oppilaat olivat pukeutuneet hauskoihin naamiaisasuihin. Joulun alla kokeilimme Christmas Village workshop -päiviä ensimmäistä kertaa. Pajoissa toteutettiin jouluisia askarteluja, tarinoita, joululauluja ja draamaa.

Kevätlukukaudella 3b osallistui kansainväliseen eTwinning-projektiin ’My Culture’ Turku/Finland – Vic/Catalonia. Sähköiseen portaaliin tehtiin esittelyvideoita ja esitelmiä, joissa kerrottiin oppilaiden kotikaupungista ja sen kulttuurista. Jokainen oppilas mietti kulttuuria omasta näkökulmastaan, kuten esimerkiksi Cecilia työstämässään julisteessa (ylin kuva keskellä).

Tärkeä osa luokkiemme työskentelyä on myös englanninopettaja Ms Barbara Pulkkinen ja kielenelävöittäjämme Ms Judi Rose.

Keväällä pääsimme Valentine’s Dayn kunniaksi elokuviin Mary Poppins’in seurassa ja pääsiäisenä metsästimme suklaamunia Egg’s huntingissa yhdessä kummien kanssa. Kevään kruunasi Europicnic Vartiovuorenmäellä, joka tänä vuonna olikin Queen’s Picnic, eläkkeelle jäävän englanninopettajamme Ms Barbara Pulkkisen kunniaksi (kuvassa alla keskellä).

Kansainvälisiä vieraita

Tänä lukuvuonna olemme saaneet useita kansainvälisiä vieraita. Lokakuussa turkkilainen kuvataiteilija Sibel Kantola piti meille Kielivirta 2 – kuvataidetyöpajoja. Aiheena oli How I got my name. Joulukuussa vieraili luonamme brasilialainen englanninopettaja Vera Amaral tutustumassa kieliluokkatoimintaamme ja kertomassa kulttuuristaan. Joulukuussa brittiläinen The Story Lady, Maria Vatanen, vieraili kertomassa jouluisia satuja. Tammikuussa jatkui opiskelijavaihtoyhteistyö barcelonalaisen UVIC-yliopiston kanssa. Miss Pau Hernandez toimi kahdeksan viikkoa kieliassistenttina luokissamme. Yhteistyö jatkuu taas ensi vuonna.

Englannin kieliluokkayhdistys tukee toimintaamme

Kielenopiskeluun saamme mukavaa vaihtelua, kiitos yhdistyksemme. 1b ja 2b saavat Sports days ja 3b Play Day- päivän. 4b nautti syksyn Adventure Day-tapahtumasta ja 5b lukee englanninkielistä lehteä kerran kuukaudessa. 6b saa yhdistyksen retkiraha-avustuksen. Sokerina pohjalla saamme jakaa vielä kielistipendit kevätjuhlassa. Suurkiitos!

Lisätietoa

Puolalan kieliluokkien logo

kieliluokat.fi