Yläkoulun musiikkiluokat

Seitsemännet luokat viettivät syyskuisen musiikkileirikoulun Heinänokassa. Lokakuussa isännöimme 56 freiburgilaisen oppilaan ryhmää. Seitsemänsien luokkien kuoro lauloi saksalaisten konsertissa Betel-kirkossa. Lokakuussa juhlistimme 50-vuotisia musiikkiluokkia sekä 30-vuotista Puolalanmäen musiikkilukiota. Kahdessa konserttitalolla järjestetyssä konsertissa oli yleisössä kaikki koulumme oppilaat alakoulusta lukiolaisiin, opettajat sekä kutsuvieraita. Koulumme entinen oppilas Tytti Arola oli säveltänyt tilaisuuteen kappaleen ilmapalloille ja ihmisäänelle. ”Aither”-kappale oli saanut innoituksensa ilmasta, jota kreikkalaiset jumalat hengittävät yläilmoissa. Juhlimme musiikin vuosipäiviä myös koulumme orkesterin järjestämillä konserttitanssiaisilla marraskuun alussa.

Juuri ennen syyslomaa kahdeksasluokkalaiset tekivät oopperamatkan Helsinkiiin katsomaan Puccinin Toscaa. Seitsemänsien ja kahdeksansien luokkien itsenäisyyspäiväjuhlan esiintymisistä vastasi seitsemännet musiikkiluokat. Yhdeksänsien luokkien tanssiaisia säesti lukiolaisryhmä Joel Kolehmaisen johdolla. ”Seimen äärellä” –joulukonsertti täytti Mikaelin kirkon kahdesti tiistaina 11.12.. Joulun aikaan seitsemänsien ja kahdeksansien luokkien tiernapoika- ja lucia-ryhmät valloittivat kaupungin runsaslukuisilla esiintymisillään. Tänä vuonna joulukiertueella oli mukana ensimmäistä kertaa myös ”tonttutytöt” tonttulauluineen.

Yhdeksänsien luokkien musikaali ”Satumetelisoppa” nähtiin alasalissa helmikuun alussa. Musikaalin ohjasi Marianna Metsälampi, musiikista vastasi Timo Lehtovaara ja visuaalisuudesta Elisa Huhtinen. Ysit ihastuttivat jälleen! Huhtikuussa koulun kaikki kahdeksannet luokat vierailivat Taidetestaaja –hankkeen rahoittamana Suomen kansallisbaletissa katsomassa Rodion Štšedrin Anna Kareninaa. Huhtikuun lopulla yhdeksänsien luokkien kuoro Canticum teki kuoromatkan Carcareen, Italiaan Timo Lehtovaaran johdolla.

Canticum Carcaressa
Canticum Carcaressa

Toukokuussa orkesteri ja Camis konsertoivat Martin kirkossa. Matias Takkinen 8e taituroi ”nuorten solistien konsertissa” Bruchin viulukonserton ensimmäisen osan. Kaikki yläkoulun ja lukion kokoonpanot esiintyivät Gaalakonsertissa Logomossa kuun puolessa välissä. Tunnelma oli katossa! Kuun lopulla kuuntelimme taitavia bändejä bändikatselmuksessa.

Musiikinopettajat