7. luokkien MOK – Itsenäisyyden juhlintaa yläkoulussa

Tänä lukuvuonna itsenäisyyspäivän juhlan suunnittelu aloitettiin seitsemäsluokkalaisien toimesta jo toisena koulupäivänä. Oppilaita osallistettiin ryhmissä miettimään miten he juhlistaisivat Suomen 108. itsenäisyyspäivää. Juhlan rakentaminen oli seitsemäsluokkalaisten monialainen oppimiskokonaisuus, jota ohjasivat seitsemänsien luokkien luokanohjaajat valvontaluokattoman työparinsa kanssa. Teemaksi muotoutui vuosikymmenten kehitys, erityisesti teknologian saralla.

Syksyn kuluessa suunniteltiin ja harjoiteltiin ohjelman osia, tuotettiin rekvisiittaa ja koristeita 5.12. toteutettavaan juhlaan. Itsenäisyysjuhlaa edeltävällä viikolla kukin luokka piti koko koululle valmistamansa yhteisen päivänavauksen keskusradiosta tai videolinkin kautta. Päivänavaukset käsittelivät elämää ja kehitystä Suomessa 20-, 40-, 60-, 80- ja 2000-luvuilla.

Juhlaa edeltävänä päivänä oppilaat osallistuivat juhlan valmistamiseen laittamalla tuolit saliin ja harjoittelemalla juhlan osioita. 7c luokka koristeli salin ja rakensi kuvausseinän. Odotellessaan vuoroaan oppilaat tekivät Koivu ja tähti novellin tehtäviä, tutustuivat MLL:n tuottamaan SuperDigi materiaaliin ja lukivat omaa kirjaa.

Itsenäisyysjuhlaan osallistuivat kaikki seitsemännet ja kahdeksannet luokat. Juhla alkoi Suomen lipun saapumisella ja päättyi ennen lipun poistumista Maamme lauluun. Väliin mahtui rikas Amyn ja Josefin juontama ohjelma, joka alkoi seitsemänsien musiikkiluokkien kuoron esittämällä Suomenmaa laululla, Anni Susin johtamana. 7a luokan Steam-robotit esitys käskytti suomalaiset toimimaan vuosisadan alussa ja toi hauskoin ohjauskäskyin tähän päivään.

Juhlapuhuja, koulumme entinen oppilas Tommi Virolainen, kertoi oppilaille miten oman innostuksen ja ponnistuksen kautta voi rakentaa itselleen merkityksellisen elämän ja työn, vaikka polulla olisikin haasteita. Omalla asenteella, hyvän kunnioittamisella ja menneiden sukupolvien työn avittamana Suomessa on hienot mahdollisuudet rakentaa oman näköistä elämää. ”Elää itselleen ei tarkoita sitä, että unohtaa muut. Se tarkoittaa sitä, että uskallat olla oma itsesi. Että uskallat yrittää. Että uskallat epäonnistua. Ja ennen kaikkea uskallat nousta uudelleen.” 

7d luokan haastatteluvideokooste valotti opettajien mietteitä ja perinteitä itsenäisyyspäivästä. Välillä laulettiin Kalliolle kukkulalle yhdessä ja jatkettiin 7b luokan monipuoliseen esitykseen Suurista suomalaisista. 7de musiikkiluokkien orkesteri esitti Lauri Levannon johdolla upeasti Aamu lakeuksilla.