Kestävä kehitys alakoulussa

Syyslukukauden alussa vaaleilla valitut 3-6.-luokkien ”maailmanpelastajat” eli ”Mapet” ovat läpi lukuvuoden järjestäneet alakoulussa ympäristötietoiseen elämäntapaan kannustavia kampanjoita. Syksyllä Mapet toteuttivat hävikkikampanjan, jonka tarkoituksena oli kannustaa oppilaita hävikin välttämiseen ruokalassa. Mapet jakoivat oppilaille itse suunnittelemiaan palkintomerkkejä ruokasalissa, ja eniten merkkejä kerännyt luokka palkittiin.

Kevätlukukaudella Mapet tutustuivat kestävään kehitykseen monesta eri näkökulmasta ja laativat tietoiskuja koulumme käytävillä oleviin infonäyttöihin. Koululaisia kannustettiin lukemaan tietoiskut tarkkaan, sillä kevään lopulla etsiittiin Puolalan parhaita ympäristötietäjiä Mapejen järjestämällä tietokilpailulla.

Koulumme sai Turun Rotaryklubilta lahjoituksena kaksi Vesireppua. Vesireput sisältävät tutkimusvälineistöä ja ohjeet erilaisten vesitutkimusten tekemiseen. Mapet kokeilivat reppujen käyttöä kevätretkellään Ruissalossa, ja jatkossa niitä osataan käyttää myös muiden luokkien ympäristöopin opetuksessa.

Tietoruutu, jossa esitellään erilaisia ympäristömerkkejä
Mapet laativat tietoiskuja Puolalan ympäristövisaa varten.