Oppilaskunta, luokat 1 – 6

Lukuvuoden 20-21 oppilaskuntatoiminta polkaistiin käyntiin vaaleilla viikolla 38, jolloin jokaisesta luokasta valittiin yksi ministeri edustamaan luokkaa oppilaskunnan hallitukseen. Koronarajoitusten vuoksi vaalit pidettiin paikallisesti kunkin linjan omalla piazzalla.  

Myös Turun Lasten Parlamentin hallitus valittiin syyskuussa.  Puolalan alakoulusta edustustehtävään haki kolme loistavaa ehdokasta, joista valituksi tuli 6.C-luokan Lotta Nummenmaa. Hän hoiti tehtävää tunnollisesti koko lukuvuoden ajan.  

Oppilaskunta kokoontui virallisiin hallituksen kokouksiin noin kerran kuukaudessa. 1.-2. –luokkalaisilla pikkuvaikuttajilla ja 3.-6. –luokkalaisilla oli omat kokouksensa. Näiden lisäksi aktiivisimmilla ministereillä oli mahdollisuus kokoontua ideoimaan toimintaa välituntitapaamisissa.  

Kolme oppilaskunnan ministeriä istuu pöydän ääressä kesustelemassa koulumme ruokalassa.
Oppilaskunnan ministereitä kokouksessaan koulumme ruokalassa.

Pikkuvaikuttajat kuvasivat syksyllä esittelyvideon uudesta koulusta ja suunnittelivat keväällä ystävänpäivätervehdysten seinän kolmanteen kerrokseen sekä koristelivat ruokalaa hyvistä ruokatavoista muistuttavilla julisteilla.  

Oppilaskunnan edustajat osallistuivat Turun Lasten Parlamentin etäkokouksiin 18.3.2021 ja 22.4.2021. 

Koronatilanne vaikutti ideoiden toteuttamiseen, mutta siitä huolimatta oppilaskunta pystyi järjestämään 1.-2. luokille suunnatun Ystävänpäivä-teemaisen temppuradan helmikuussa.

Voimistelusalin katosta roikkuvissa köysissä ja renkaissa roikkuu ja kiipeilee oppilaita.
Ystävänpäivän temppuradan tunnelmia isossa salissa

Lokakuussa 2020 oppilaat vastasivat kaupungin Yhdenvertaisuuskyselyyn, jossa kerättiin myös oppilaiden ehdotuksia koulun kehittämiselle. Oppilaskunta sai yhdessä Mapejen kanssa tehtäväksi käsitellä ja valita kaikista ehdotuksista mielestään merkittävimmät kehityskohteet lukuvuodelle 2021-2022 Puolalan koulussa. Heidän valitsemistaan ehdotuksista pääsivät kaikki koulun oppilaat äänestämään kolme kehityskohdetta koulun yhteisöllisen oppilashuoltoryhmän jatkokäsittelyyn syksyllä 2021.  

Lisäksi lukuvuoden aikana oppilaskunta ideoi Liikkuva Koulu –ohjelman toimintasisältöjä ja ehdotti luokkakohtaisten välituntivälinelaatikoiden käyttöönottoa. Välinelaatikot saatiinkin käyttöön huhtikuussa 2021. Lisäksi kaikki oppilaat haastettiin mukaan Vappuasukilpailuun, jossa parhaat asut palkittiin kunniakirjalla.  

Kaksi naamioitunutta oppilasta koulun pihalla. Toinen on hämähäkimies ja toinen lentäjä.
Asukilpailuun osallistujia koulumme pihalla.

Elina Tuliniemi, Sirkku Alin, Johanna Pulkkinen ja Jonna Arén