Hyvää Itämeripäivää 💙

Katsoimme aamun oppitunnilla Örön laiturilla vedessä olevia rakkohauruja ja havaitsimme huomattavan eron Hiidenmaan rakkohauruihin. Örössä olevat rakkohaurut olivat rihmalevän peitossa, kun taas Hiidenmaalla rakkohaurut näyttivät puhtailta ja elinvoimaisilta. Lisäksi vedessä oli sinilevää. Ihmettelemme, miksi lannoitteiden ja karjan lannan valumista ei ole saatu rajoitettua, vaikka ongelma on tiedetty monta monta vuotta. Esimerkiksi noin 90% Aurajoen kuormituksesta on peräisin lannoitteista. Rehevöityminen näkyy kaikkialla Saaristomerellä, Örössä asti.

Vietämme tänään Itämeripäivää ja sen kunniaksi kerromme teille viisi tapaa, joilla Itämerta voi suojella. Vaikka jotkut asiat saattavat tuntua pieniltä, niillä on suuri merkitys meren hyvinvointiin. Pohdimme oppitunnin lopuksi, mitä voisimme itse tehdä asialle ja tässä on meidän listamme.

Vinkit Itämeren suojeluun

  1. Syökää lähikalaa, kuten ahventa, haukea, kuhaa ja särkikaloja, koska ne vähentävät meren fosforipitoisuutta. (Ettehän mene hampurilaiselle, vaan syökää Itämeren kalapuikkoja!!) PS. kannattaa kalastaa omat kalat PPS. Se on tosi rentouttavaa.
  2. Älkää rehevöittäkö merta millään biohajoamattomilla ja saastuttavilla aineilla. (Miehet, älkää tehkö tarpeita mereen sillä se tuottaa ämpärillisen levää).
  3. Ostakaa vastuullisesti ja ekologisesti tuotettuja hyödykkeitä. Näin voit tukea kotimaisia yrittäjiä ja vähentää meren rehevöitymistä.
  4. Kerätkää ainakin omat roskat, jotta ne eivät päädy mereen ja saastuta sitä vaarallisilla mikromuoveilla.
  5. Peskää vaatteita vain tarvittaessa, koska vaatteista irtoava mikromuovi voi päätyä mereen.

Heh: Liisa, Anni, Paavo, Aleksi, Eero, Iida, Oona